3 PASSES TREK / Cesta přes 3 sedla + ISLAND PEAK

Last Updated on 13/11/2024 by Nikola Cerna

V dubnu 2024 jsme se s přítelem vydali trekovat do Nepálu. Po cestě jsme chtěli zdolat šestitisícový kopec, a proto jsme si i na doporučení kamarádů vybrali 3 Passes Trek. Navíc je to jeden z mála treků, které se mohou jít bez průvodce, což mělo na výběr také velký vliv. Po cestě se nachází Island Peak – 6156 mnm, který se stal hlavním cílem naší cesty. 

Dingboche

Pokud se rozhodnete jít tento trek sami, tak Vám bohužel nikdo nepřipraví seznam potřebných věcí, ani Vám neporadí co a kde před cestou zařídit. Najít potřebné informace nebylo zrovna jednoduché. Většinu informací nám dali kamarádi, kteří absolvovali stejné dobrodružství rok před námi, za což jim velmi děkujeme. Ale když jsme se snažili dohledat víc informací na internetu, zjistili jsme, že se informace dost rozcházejí. Neexistuje žádná oficiální webová stránka, která Vám řekne jaký permit potřebujete, a kde si ho zařídit. Všechny informace jsou pouze neověřené z cestovatelských blogů. Což by vůbec nevadilo, kdyby tyto informace byly jednotné a nerozcházely se v tak zásadních věcech, jako je právě potřebný permit. To, že vlastně nevíte všechno má někdy své kouzlo, ale nechcete s sebou skoro 3 týdny tahat na zádech věci, které ani jednou nepoužijete. Také je fajn vědět, co si s sebou naopak vzít, aby člověk ušetřil nějakou tu kačku. Nebo jaké pojištění vyjde nejlevněji, ať si nemusíte kupovat předražené jen protože nevíte, že existuje levnější varianta.

Cestou nás napadlo spousta užitečných tipů a informací, které bychom velmi ocenili, kdybychom je věděli před cestou. A to je důvod, proč píšu tento článek. Doufám, že vám pomůže s přípravou na 3 Passes Trek a vy si ho užijete ještě víc, než my 🙂

ZÁKLADNÍ INFORMACE O 3 PASSES TREK

Odkaz na Mapy.cz

Místo: Sagarmatha National Park, severovýchodně od Kathmandu na hranicích s Čínou 

Délka: 153 km – 202 km

Záleží na množství vedlejších výletů. Které jsou nejen úžasným zpestřením cesty, ale také jsou skvělé pro aklimatizaci.

Počet dní: 14 – 21 

Raději počítejte více dní. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat odpočinkový den nebo kdy nebudete moct pokračovat, protože se nebudete cítit dobře z vysoké nadmořské výšky.

Nadmořská výška: 2850 mnm (Lukla) – 5645 mnm (Kala Patthar) cca týden se nesestupuje pod 4500 mnm. Sedla se nachází ve výšce Kongma La (5,550 m), Cho La (5,420 m), and Renjo La (5,360 m).

Permity 

Khumbu Pasang Rural Municipality Permit (NPR 2,000 – 15 USD) 

Sagarmatha National Park Entry Permit (NPR 3,000 – 23 USD)

Oba permity se dají vyřídit jak v Lukle, tak i při vstupu do národního parku v Monjo. V obou případach je checkpoint na konci vesnice, což nelze minout. Permity není potřeba vyřizovat v Kathmandu. 

Součástí Khumbu Permitu je i Trek card, kterou se prokazují trekeři bez průvodců na check pointech. Kartičku není třeba nijak zvlášť vyřizovat, je to kartička i permit v jednom.

3 passes trek
3 passes trek

Sezóna: jarní sezóna je březen – květen + podzimní sezóna je září – listopad. Léto je v Nepálu období monzunových dešťů. 

Během jarní sezóny neuvidíte moc zeleně, protože je sucho a skoro vůbec neprší. S tím jsou spojené i jarní požáry, které jsou jedním z důvodů odpoledního smogu, který kazí výhledy. Na jaře ale chodí méně turistů. Naopak podzim je zelenější, ale s více turisty. 

Průvodce: není potřeba.  

Podle současných regulací (květen 2024) v oblasti Sagarmatha NP není nutné absolvovat trek s průvodcem. Je dost možné, že se tato situace brzy změní, jelikož se jedná o jednu z posledních oblastí, kde tomu tak je.

Je možné si na cestu pronajmout jak průvodce tak i nosiče. Existuje spousta cestovních agentur, které mají nabídku na webových stránkách, takže si můžete vybrat agenturu ještě z pohodlí domova. Nebo se dá tato záležitost vyřídit až přímo v Kathmandu. Dokonce se dá pronajmout průvodce či nosič pouze na přechody sedel, pokud se na to člověk necítí sám nebo chce mít lehčí batoh. 

Směr treku: Za mě určitě doporučuji jít proti směru hodinových ručiček. Proč? Po cestě nahoru před prvním sedlem je spoustu vedlejších treků, které pomohou s aklimatizací. Navíc převýšení a výšlapy do sedel jsou v tomto směru mnohem jednodušší.

Navigace: Mapy.cz jsou naprosto dostačující, ale měli jsme pro jistotu i papírovou mapu, kdyby se nám vybili mobily. 

Everest Base Camp: 3 Passes trek a EBC trek se v některých částech protínají. Cesta je jednodušší, ubytování je dražší, ale hlavně je na treku mnohem více turistů. Musíte předcházet hromady lidí i oslů, kteří vozí turisty. Do EBC vede několik různých cest a kombinací s trekem přes sedla. 

PŘED CESTOU

Pojištění

Nabízí se několik možností. Hlavně záleží, jestli člověk jede do Nepálu jako součást delší cesty a nebo rovnou z ČR. Bohužel nám unikla informace o pojišťovně Direct a tak jsme si zaplatili nejdražší možnou variantu True Traveller, protože Alpenverein ani ČSH jsme kvůli dlouhodobému cestování zvolit nemohli.

Alpenverein

Rakouský alpský svaz, který nabízí svým členům cestovní úrazové pojištění do hor. Členské příspěvky se platí ročně, pojištění tedy platí na celý rok.

Bohužel pojištění platí pouze prvních 8 týdnů po vycestování ze země trvalého pobytu, takže kdo cestuje dlouhodobě má smůlu.

Pro výstupy na vrcholy vyšší než 6000 m existuje možnost připojištění.

Nadmořská výška: do 6000 mnm

Cena: 1820 Kč (květen 2024)

Český horolezecký svaz

ČHS nabízí svým členům možnost celoročního pojištění. Pojištění existuje několik druhů v různých kombinacích délky a místa pobytu. Pro cestu do Nepálu existuje pouze jedna kombinace a to tarif 90 tzn. cesta do Nepálu nesmí přesáhnout 90 dní. 

Pokud jste na cestách déle než je kalendářní rok, máte bohužel také smůlu.

Nadmořská výška: neomezeně

Cena: 8580 Kč pojištění + 600 Kč roční členství (květen 2024)

True Traveller

Britská společnost, která nabízí cestovní pojištění. Cestovní pojištění se volí na konkrétní počet dní a datum. Cena se odvíjí podle délky pojištění a úrovně pojistného krytí. Kvůli nadmořské výšce je potřeba zvolit: “Extreme Pack”. 

Nadmořská výška: od 4 600 mnm neomezeně

Cena nejlevnější varianty: 20 dní / 209 EUR = 5173 Kč (květen 2024)

Direct Pojišťovna

Česká pojišťovna, která nabízí cestovní pojištění. Pojištění se volí na konkrétní dny. Je potřeba zvolit možnost připojištění na rizikové sporty, konkrétně treking nad 3500 mnm. Dále si můžete vybrat, co všechno chcete do balíčku přidat např. pojištění zavazadel, covid 19, storno letu, atd. Lze si také zvolit velikost pojistného krytí.

Nadmořská výška: od 3500 mnm neomezeně

Cena nejlevnější varianty: 20 dní / 2411 Kč (květen 2024)

Co si zabalit

Nikdo Vám nenapíše seznam věcí, jako když jsme jako děti jezdili na tábory. Každý má své individuální potřeby a preference. V tabulce níže vidíte, co jsme s sebou nesli my, ale hlavně, co z toho jsme opravdu použili.

Byla jsem velmi nejistá, které boty si vzít. Protože mám často z pohorek puchýře, tak jsem vzala jak pohoroky, tak i běžecké botasky. Většinou jsem chodila v pohorkách, ale jen proto, že se mi nechtěly tahat na zádech. Potkali jsme spoustu lidí, kteří šli jen v pořádných botaskách nebo terénních běžeckých botech. Svoje pohorky jsem ocenila jen v nejbližším okolí sedel, kde byl trochu náročnější terén. Jinak terén není až tak náročný. V porovnání s místníma, kteří jsou schopni chodit v pantoflích se 100 kg nákladem na zádech si říkám, že pořádné botasky by to měli zvládnout. Několikrát se přechází přes ledovec, ale většinu přechodů si skoro ani neuvědomíte, protože je ledovec pokryt kameny. Na Chola Pass je ledovec, kde opravdu jdete po ledu. Na tomto místě je doporučené použít nesmeky. Většina lidí šlo bez nich, včetně nás. Sluníčko už bylo vysoko, takže led nebyl pevný, ale ani z něho ještě nebyla břečka. Místní nosili přes boty ponožky nebo jiné kusy látek, které si zavázali kolem bot, aby jim to neklouzalo. V tabulce níže najdete přesný obsah našich krosen a zdali jsme tyto věci použili nebo ne. 

Vysvětlivky: 

3PT – Three passes trek

IP – Island peak

✔️ – tuto věc jsme použili

PŘÍJEZD A ZAŘIZOVÁNÍ V KATHMANDU

Víza do Nepálu

Turistická víza 30 dní = 50 USD

Pravděpodobně budete vyřizovat turistická víza na 30 dní. O víza můžete žádat dvěma způsoby – online nebo na místě.

Online víza

Člověk by si řekl, že pokud si zařídí víza z pohodlí doma, bude mít jeho příjezd hladší průběh. Omyl!

O online víza si musíte požádat vyplněním dotazníku, který je následně zaslán ambasádě, která žádost vyřizuje. ČR ambasádu nemá a tak je potřeba vybrat nejbližší, což je ambasáda v Berlíně, ze které se mi ani nikdo neozval a moje žádost o víza byla ignorována. Přítel vybral ambasádu na Novém Zélandu, protože jsme žádali o víza z NZ. Ihned se mu dostalo odpovědi, že cena víz je 120 NZD, protože zahrnuje i manipulační poplatek. Cena za turistická víza by tedy byla 73,5 USD.

Víza “On Arrival”

Jednoduché. Přiletíte, vyplníte krátký dotazník buď na svém telefonu na wifi nebo jsou k dispozici počítače. S vyplněným dotazníkem zaplatíte poplatek 50 USD a máte turistická víza v pase do 15 minut. Bacha! Platí se pouze v USD v hotovosti! Kdo nemá hotovost, čeká ho výběr z bankomatu, což předpokládám není zadarmo.

SIM karta

Opět existuje více možností řešení. 

Ncell

Mají stánek přímo na letišti, takže vyřízení je rychlé a jednoduché. Chtějí pasovou fotku nebo si vás za příplatek vyfotí na telefon na místě. Nabízí různé 28 denní balíčky od 10 GB. 

Pokrytí Ncell na treku je ale dosti špatné. Do Namche Bazar je spojení v pohodě. Něco málo chytnete v Dingboche a Gorak Shep, ale jinak nic.

Nepal Telecom

SIMku seženete snad v každém malém obchodě. Pokrytí na treku má mnohem lepší. V okolí Gorak Shepu a Lobuche se dá chytit signál a na každém vrcholu je 4G a můžete dát klidně videohovor domů.

Tip: Vyměnit malou částku peněz už na letišti. Vzít si z letiště taxi a v prvním obchodě si koupit SIM Nepal Telecom. 

Směnárna

Všechno se v Nepálu platí v hotovosti. Lepší restaurace nebo hotely mají možnost platby kartou, ale platí se pár procent z ceny navíc.

Na letišti je samozřejmě kurz mnohem horší než ve městě. Ve městě je kurz všude stejný. Při výměně větší částky peněz se Vám možná podaří sjednat o trochu lepší kurz. 

Prášky na výškovou nemoc

Prášky seženete v lékárně, kde platíčko stojí 100 NPR (0.7 USD). Nevyužité platíčka se dají vrátit zpět do lékárny za stejné peníze, takže je lepší si jich vzít dostatek. Dají se také sehnat ve větších potravinách. Nejznámější lék na výškovou nemoc se jmenuje Diamox, ten se nám ale nepodařilo sehnat. Sehnali jsme jiné léky, které také obsahují acetazolamide

Taxi a doprava po Kathmandu

Taxi jsou tu celkem drahé, hlavně z letiště do centra si řeknou klidně trojnásobnou cenu.

Existují 2 aplikace, přes které se dá sehnat taxi nebo motorka mnohem levněji. Na obě aplikace je potřeba Nepálské tel. číslo.

Pathao – dá se skrz něj objednávat i jídlo. Fixní cena, automatické vybrání řidiče.

Indrive – uvádí doporučenou cenu, ale můžete nabídnout více či méně. Řidiči nabídnou svoji cenu a vy si můžete sami vybrat, kterou nabídku přijmete.

Ubytování

Celkem dobře tu funguje booking.com. 

Oblast Thamel je turistické centrum, kde je spousta hotelů, restaurací, cestovní agentury, outdoorové obchody, suvenýry, ale také odkud odjíždí autobusy a jeepy. Nečekejte žádnou slávu ani v ubytování s hodnocením 9.

CESTA NA ZAČÁTEK TREKU

Existují 4 možnosti, jak se dostat na začátek treku. Čím vyšší cena za dopravu tím kratší čas strávený na cestě a vyšší pohodlí.

Let Kathmandu – Lukla

Čas letu: 30 minut

Cena: 195 – 215 USD

Letecké společnosti: Tara Airlines, Sita Air, Summit Airlines, Goma Airlines

Nejdražší, ale také nejkomfortnější varianta. Letiště v Lukle je světově známé pro krátkou (450 m) přistávací dráhu, která je ve sklonu 12 %, takže přistání a vzlet je zážitek sám o sobě. Pokud je špatné počasí, (déšť, vítr, mlha) lety se ruší, takže si pro jistotu nechte pár dní navíc před konečným odletem ze země. Bohužel tento přímý let létá pouze mimo hlavní sezónu (prosinec – únor a červen – srpen).

Zdroj: https://www.nepaltrekkinginhimalaya.com/pages/what-airlines-fly-to-lukla

Minivan do Manthali Airport + Let do Lukly

Odhadovaný čas strávený na cestě: 5 – 5:30 hod + 20 min let

Cena: kolem 170 USD

Letecké společnosti: Tara Airlines, Sita Air, Summit Airlines

Vyjíždí se z Kathmandu v 1 ráno minivanem a následuje 5 až 5,5 hodiny v autě. Kolem 6h ráno je odlet z Manthali Airport malým letadlem směr Lukla. Tento let operuje pouze během hlavní sezóny, aby se odlehčila přetíženost hlavního letiště v Kathmandu. Manthali Airport se nachází ve vesnici Ramechhap, která je 132 km východně od Kathmandu. Let do Lukly trvá méně než 20 min. Celou kombinaci je lepší zařídit přes agenturu, protože pokud bude mít minivan zpoždění, garantují Vám následný odlet.

Zdroj: https://www.nepalhikingteam.com/how-to-get-lukla#toc2

Jeep / bus Kathmandu – Puiya

Odhadovaný čas strávený na cestě: 1 – 1,5 dne

Cena: 35 – 40 USD

Vyjíždí se z Kathmandu brzy ráno mezi 4 až 5 hod. Všude inzerují, že cesta bude trvat 10 + 5 hodin. Cesta tam nám trvala dohromady 20 hodin. Někteří dokonce zastavili po cestě v teahousu a pokračovali až další den ráno. První jeep jede z Kathmandu do Salleri, kde se přestupuje na další jeep. Nejblíže k Lukle se dá dojet do vesnice Puiya, což je cca 4 hodiny chůze do Lukly. Pokud zrovna opravují cestu, jeep jede pouze do Tham Dada, což je dalších 3,8 km od Puiya. 

Připravte se na opravdu velký diskomfort, protože na sedačce pro 3 pasažéry budete sedět 4. Cesta je dost hrbolatá, hlavně ta ze Salleri do Puiya. Po cestě se zastavuje často na zastávky na jídlo a záchod. 

Mezi Kathmandu a Salleri jezdí i autobus, který je mnohem pohodlnější, protože každý má svoji sedačku. Bohužel se nám nepodařilo dohledat info odkud a v kolik autobus odjíždí. Na cestě zpátky v Salleri najdete prodejnu lístků autobusu. Autobus odjíždí ráno.

Tip: Rozložit si cestu na 1,5 dne. První den cesta z Kathmandu do Salleri. Přespat v Salleri a další den ráno absolvovat 2. cestu. Stále ještě vám zbyde trochu času a můžete ještě kousek popojít. Po 20 hodinách jízdy v jeepu bylo moje tělo úplně zničené.

Jeep / bus do Jiri + pěšky do Lukly

Cena jeepu: 3 – 5 USD ( Kathmandu – Jiri )

Tento způsob je “originální cesta”, která se také nazývá Pioneer’s route. Je to cesta, kterou kdysi šel Sir Edmund Hillary a Tenzing Sherpa. Dříve ani neexistovala žádná jiná možnost. Cesta z Kathmandu do Jiri trvá 7-8 hodin. 

Cesta z Jiri do Lukly je 88,5 km a pěšky zabere přibližně 5 – 6 dní.

BĚHEM TREKU

Ubytování

Ubytování je většinou v teahousech, což jsou kamenné domy ve vesnicích, někdy i mimo ně. V některých se platí za noc a jindy máte noc zadarmo, pokud si u nich dáte jídlo. 

V pokoji jsou dvě postele, na stěnách pár háčků na bundy a někdy i stůl. Zdi jsou papírové, takže slyšíte veškerý pohyb sousedů. Každá postel má polštář a peřinu. Povlečení neperou každý den, ale nemohu říct, že vypadají špinavě. Můžete poprosit o peřinu navíc zadarmo. Některé teahousy nabízí elektrické dečky za poplatek. Nedokážu si představit trávit noci jen pod peřinou, raději jsem to ani nezkoušela. Spacák s komfortem kolem 0 v kombinaci s peřinou si myslím úplně stačí. Potkali jsme spoustu lidí, kteří s sebou neměli ani spacák, takže to určitě jde. Vložka do spacáku je ale nutností, pokud se nechcete rochnit v posteli po někom jiném.

Dveře k pokoji jsou na petlici a zámek, takže můžete jít na výlet a věci nechat na pokoji. Během hlavní sezóny, speciálně v menších vesnicích, které se potkávají s EBC trekem může být potíž s obsazeností pokojů. Lze požádat v předchozím ubytování, aby Vám udělali rezervaci. V nejhorším případě Vám dají matraci a peřinu a nechají vás přespat ve společenské místnosti na zemi.

Večer a někde i ráno se topí ve společenských místnostech, jinak je v pokojích zima. Večerka (přestávají topit) kolem 8 – 9 večer. Ráno se vstává brzy mezi 5h – 7h, ano budíky ostatních lidí jsou slyšet jakoby byly vaše.

Záchody jsou často turecké se splachováním z kýblu. Toaleťák musíte mít vlastní a hází se do odpadkového koše. Někdy bývají i normální záchodové mísy, což je spíše za trest. Prkénko je vždycky strašně studené a lidi prostě neumí před spláchnutím to prkénko zvednou nahoru, takže je vždy stejně celé mokré. 

Tip: Na společném treku s EBC je ubytování levnější mimo velké vesnice. Např. V Tengboche zaplatíte1000 NPR (7.5 USD) a o 1 km dále v Deboche za 500 NPR (3.7 USD)

Jídlo a nápoje

Teahousy nabízí veškeré jídlo od snídaně, obědu, večeře až po dezerty. Čím výše jste, tím slabší nabídka jídel a tím dražší jídlo seženete. Jelikož nemají nikde lednice, nedoporučuje se jíst maso výš od Namche Bazaar. K hlavnímu jídlu je v nabídce většinou variace rýže, nudlí nebo brambor. Prostě jíte přílohy s přílohou. Dal Baht (rýže, kari, čočková polévka) má dvě výhody – alespoň trocha proteinu a můžete se přejíst k prasknutí, protože tohle jídlo si můžete zdarma přidat. V každé vesnici je pekárna, takže o sladké dobroty je postaráno. Můžete si nechat zabalit sendvič s sebou na cestu nebo nabízí “packed lunch”, který se hodí na dlouhé dny bez možnost se zastavit v jiné vesnici na oběd. Svačinu (oříšky a musli tyčinky) jsme nakoupili už v Kathmandu a Lukle a nesli je celou dobu s sebou, ale dají se koupit i v každém teahousu. 

Veškerou vodu je doporučeno filtrovat. Vodu berou přímo z potoků, kde v okolí kálí kdejaká zvěř. Můžete si kupovat převařenou vodu, ale to se asi nedoplatíte. Většina lidí má filtr na vodu, nebo prášky, které chemicky vodu upraví na pitnou. 

Tip: Vemte si s sebou vařič a teplé nápoje (čaje, kávy, horké čokolády) si dělejte vlastní. Bude zima, budete chtít pít čaje, hodně čajů. Hodně čajů se prodraží. Takže tím ušetříte spoustu peněz. 

Sprcha

Něco o čem se nemluví. Sprchy existují, ale samozřejmě za příplatek. Čím výše, tím dražší a pravděpodobně i horší. Někde nabízí jen kýble a horkou vodou. Sprcha je většinou venkovní místnost, kde profukuje a proud taky nemusí být nejsilnější. O teplotě vody ani nemluvím. Někdy teplá sprcha není za odměnu, ale za trest. Vlhčené ubrousky se dají koupit v každém teahousu. 

Nabíjení

Každý teahouse má možnost dobíjení mobilů i powerbank za různé ceny. Málokdy je nabíjení zdarma přímo na pokojích. Nám se podařilo přežít na powerbankách a nabíjení zdarma, ale my jsme mobili používali opravdu jen na mapy a fotky. Někteří hikeři mají solární powerbanky, což se zdá být jako chytré řešení. V Nepálu mají univerzální zásuvku typu C/ D/ M, takže na naší českou zástrčku NENÍ potřeba redukce.

Wifi

Jak už bylo zmíněno, se signálem to není žádná sláva. Kdo to bez připojení nevydrží, nemusí zoufat, jen platit. Každý teahouse má wifi, na kterou je potřeba si koupit speciální kupón. Kupón stoji 800 NPR (6 USD), platí 24 hodin a je na 10 GB. Je možné ho sdílet s více lidmi, ale v jednu chvíli může být připojeno pouze jedno zařízení. 

Odpadky

Čekali jsme, že každičký odpadek a použitý toaleťák potáhneme s sebou od začátku až do konce. K našemu překvapení o odpadkové koše nebyla nouze. Na záchodech, v každém teahousu a dokonce i během treku potkáte spoustu košů dokonce i na tříděný odpad. 

Doplňování zásob

V každém teahousu je možné dokoupit základní hygienické potřeby jako toaletní papír, vlhčené ubrousky, kapesníky, atd. Dále nabízí minerální vody, ochucené slazené nápoje i třeba pivo v plechovkách. Snickersky a podobné čokolády seženete také všude. Pouze v některých teahousech je možné sehnat bombu na vařič. V Dingboche je obchod, kde můžete koupit plynovou bombu, čínské polévky, ale třeba ještě rukavice nebo bundu. 

Dýška průvodcům

Nepál je země, kde se patří odměňovat servis dýškem. Hlavně od cestovních agentur se toho moc ke guidům nedostane. Naštěstí jsme řešili průvodce pouze 2 dny, kdy jsme šli výstup na Island peak. Ale i tak to bylo velké téma a řešilo se to s ostatními. Kolik dát, aby to nebylo málo ale taky ne zbytečně moc. Ceny se počítají na celou skupinu, takže čím více lidí ve skupině, tím menší individuální dýško bude. Při zjišťování informací jsme narazili na tyto výsledky:

Hlavní průvodce 20 USD / den 

Asistent průvodce 10-15 USD / den

Nosič 5 – 10 USD / den

Jinde jsme našli informaci, že průvodce by měl dostat 10 – 15 % z ceny, která se platí cestovní agentuře.

ROZPOČET

V jakémsi podcastu i od našich kamarádů jsme slyšeli, že máme počítat s průměrnou denní útratou na jídlo a ubytování 25 USD na osobu. Čím výše budete, tím bude dráž. Na trek jsme si s sebou tedy nesli: 

Ubytování + jídlo na 20 dní x 25 USD denní limit x 2 pax = 1000 USD 

Permity 38 USD x 2 pax = 76 USD

Cesty 45 USD x 2 cesty x 2 pax =180 USD

Dýška 115 USD

Něco navíc 254 USD

Celkem 1625 USD

Denní limit se nám podařilo přesáhnout asi jen jednou. Nekupovali jsme si čaje, wifi, nabíjení ani sušenky, které jsme měli již nakoupené. Zbytek peněz nám stačil ještě i na další týden v Kathmandu, z toho 3 dny na výletě do Chitwanu a na všechny suvenýry.

Naopak jsme potkali pár, který počítal se stejným rozpočtem a již v první půlce přesáhli každý den denní limit. Pokud člověk cestuje sám musí počítat s větším rozpočtem, protože v sezóně pokoj stojí stejně, ať tam spí člověk jeden nebo dva. V Lukle a Namche Bazaaru jsou jak bankomaty, tak i směnárny. 

VÝŠKOVÁ NEMOC

Výšková nemoc se začíná objevovat od výšky 2500 mnm, protože je ve vzduchu méně kyslíku. Akutní horská nemoc (AMS) se objevuje nejčastěji a jedná se pouze o mírnou výškovou nemoc. 

Příznaky:

  • bolest hlavy
  • nevolnost
  • zvracení
  • extrémní únava
  • ztráta chuti k jídlu
  • zadýchanost
  • závratě
  • špatný spánek

Pokud máte AMS, měl by to být varovný signál, že vám hrozí vážné formy výškové nemoci:  HAPE  a  HACE.

VYSOKÁ VÝŠKA MOZKOVÉHO EDÉMU (HACE) je nahromadění tekutiny v mozku. Jedná se o život ohrožující nemoc a vyžaduje okamžitou akci. Příznaky: silná bolest hlavy, zvracení a letargie progresující do nestability, zmatenosti, ospalosti a nakonec kómatu.

PLICNÍ EDÉM Z VYSOKÉ VÝŠKY (HAPE) je nebezpečné hromadění tekutiny v plicích, které brání otevření vzduchových prostorů a jejich naplnění čerstvým vzduchem při každém nádechu. Když k tomu dojde, postižený postupně ztrácí nedostatek kyslíku, což zase zhoršuje hromadění tekutiny v plicích. Tímto způsobem může být HAPE během několika hodin fatální. 

Prevence výškové nemoci 

Nikam nepospíchat a jít nahoru pomalu. Ne více než 500 výškových metrů za den. Tělo potřebuje čas, aby se mohlo aklimatizovat na nadmořskou výšku.

Existují léky, které zabraňují AMS. Například acetazolamid (diamox). Způsobuje některé menší vedlejší účinky, jako je brnění prstů a odvodňování – časté čůrání. Pokud máte příznaky výškové nemoci, nestoupejte dále. Pokud se vám příznaky zhoršují, okamžitě sestupte. 

Zdroj: https://www.altitude.org/altitude-sickness

 NÁŠ ITINERÁŘ

Vzdálenosti a výškové metry jsou měřeny pomocí aplikace Mapy.cz. V časových údajích jsou započítány veškeré krátké přestávky, picí, čůrací a povídací pauzy. Velké přestávky jako třeba hodina na oběd nebo půl hodina kochání na vrchole do času započítané nejsou.

Výstup na ISLAND PEAK

Island Peak (6165 mnm) je jedna z nejlehčích šesticisícovek, které lze v Nepálu zdolat. Na internetu se dočtete, že pro zdolání nejsou potřeba ani žádné speciální dovednosti. Vychází se z vesnice Chukhung. Vrchol se dá zdolat i jako jednodenní výstup, ale nejčastěji se jedná o 2 denní akci, kterou si lze rozložit i na 3 – 4 dny.

Většina cestovních agentur nabízí Island Peak jako 2 denní akci. První den se jde z vesnice Chukhung do základního tábora (2:30 – 3 hod). V základním táboře probíhá jednoduchý trénink na práci s lanem, kde Vás průvodci naučí, jak používat jumary a také jak slaňovat na osmě. Další den se většinou začíná velmi brzy ráno kolem 1h v noci. Do High campu se jde do strmého kopce, ale zatím není potřeba používat ruce. Mezi High campem a Crampon pointem už je občas potřeba používat ruce, ale stále se jde po skalách a různých cestách. Pod ledovcem přichází čas na sedák, helmu a mačky. První část ledovce je celkem mírná, ale později na Vás čeká téměř kolmá stěna. Od tohoto bodu jsou natažená fixní lana a lezci se pomocí jumar tahají nahoru až na vrchol. Stěna je částečně pokryta ledovcem a částečně se leze i po skále. Dostat se na vrchol nám zabralo 5 hodin. Výstup je celkem fyzicky náročný, protože se ve vysoké nadmořské výšce obtížně dýchá a pro zdolání vrcholu je potřeba využívat jak nohy tak i ruce. Cesta dolů nám zabrala 3 hodiny. V Base campu jsme dostali oběd, chvíli si odpočinuli a šli rovnou zpátky do Chukhungu. 

Pro tento zážitek jsme si zvolili průvodce z organizace Green valley Nepal Treks. Trek jsme si zaplatili asi v měsíčním předstihu. Část platby se platí předem a zbytek se doplácí až v kanceláři v Kathmandu. První setkání jsme měli již v Kathmandu, kde nám v kanceláři vysvětlili, jak vše bude probíhat a pomohli nám vyřídit dopravdu na trek i půjčení vybavení. I přestože jsme měli průvodce pouze na 2 dny, byli jsme ve spojení celou dobu treku a měli jsme tak pocit případné opory a pomoci. Na konkrétním datu výstupu jsme se domluvili průběžně podle rychlosti naší cesty. V ceně byly zahrnuty všechny možné poplatky a povolení k výstupu, průvodce i jeho pojištění, ubytování v Base campu se stravou, lezecké vybavení (boty, helma, sedák, mačky, karabiny, jumary, osma). Tuto společnost bych určitě doporučila. Až na pár menších nedostatků všechno proběhlo celkem hladce a byli jsme spokojeni. 

3 peaks trek / island peak

Děkuji, že jste článek dočetli až sem. Doufám, že v něm najdete spoustu užitečných rad, které vám usnadní plánování Vaší cesty. Pokud máte více otázek, neváhejte mě kontaktovat a ráda poradím či pomůžu, pokud to bude v mých silách.

Během cesty jsem si psala deník. Pokud by někoho zajímaly moje dojmy z treku, tak pište a ráda s Vámi deník nasdílím.

Cestujte a mějte se rádi!

Ahoj Lucie

FB: Lucije Doležalová

IG: dulez6