Last Updated on 29/05/2020 by Nikola Cerna
Poprvé jsme se s touto očištěnou procedurou setkaly na našem šesti týdenním pobytu v Maroku. Už od prvního dne jsme se s pojmem Hammam setkávaly, ale nikdy jsme nevěděly, co přesně si pod ním představit. Jak to tak u nás už bývá, návštěvu “Hammam salónu” jsme si nechaly až na náš poslední týden pobytu. V našem případě to tedy nebyl úplně salón, jak by si ho představil každý Evropan. Za to se jednalo o opravdu autentický zážitek, kterému se jen tak něco nevyrovná.
Co je to Hammam?
Jedná se o proceduru očisty celého těla ve speciálním zařízení. Hammam je hojně využívan v celém arabském světě. Například v Maroku, kde na mnohých místech nemají lidé doma teplou vodu, se do Hammam studia chodí prostě vykoupat horkou vodou. Celá procedura má však také náboženský význam a nespočívá jenom v koupeli. Nejdůležitější je část umytí těla „černým“ mýdlem vyrobeným z olivového a eukalyptového oleje a následné seškrabávání nečistot speciální drsněnou žínkou. Celá procedura může trvat od desítek minut po celé hodiny. Záleží na vás, jak dlouho se vydržíte umývat a škrábat své tělo v zapařené místnosti s vysokou teplotou. Ve městech si můžete zajít na Hammam společně s masáží celého těla, kde se o vás postarají zkušené pracovnice. Průběh procedury se může lišit od salónu a samozřejmě od ceny. My si nevybraly žádný turistický salón, nýbrž si zašly na Hammam do té nejzapadlejší vesnice.
Návštěva Hammam studia v pouštní vesnici M’hamid
Ve vesnici M’hamid je jen jeden hammam salón. Liché dny je přístupný ženám, sudé dny mužům. Musely jsme tedy počkat na správný den, aby se nám dostalo vytoužené očisty. Už při vstupu na nás zíralo několik párů nevěřících očí místních žen. Po první otázce “Do you speak english” nám bylo jasné, že tady se nedomluvíme. Nikdo z přítomných nemluvil ani francouzsky, natož anglicky. Rozhodly jsme se tedy pro řeč těla a začaly gestikuloval.
Za 10dh (asi 13 Kč) jsme každá dostala dva velké, polorozpadající se kýble a speciální černé mýdlo. Po vyřízení finanční stránky věci, jsme najednou stály s kýbly v ruce v první místnosti, připomínající šatnu koupaliště z 30.let, a nevěděly, co bude následovat. Některé ženy si burku vysvlékaly, jiné oblékaly. Všechny ale byly z naší přítomnosti v rozpacích. Po několika minutách tázavých pohledů z obou stran, se nás ujala jedna z nově příchozích návštěvnic. Posunky nám ukázala, že je čas odhodit všechny svršky a vyrazit do dalších místností. Jen v kalhotkách jsme ji tedy následovaly. Vstoupily jsme do místnosti plné horké páry a polonahých žen. Ty seděly na zemi nebo na velmi nízkých stoličkách. Hlavou nám proletěla myšlenka, že jsme ve vězení, kde právě probíhá sprchování. Zdi byly oprýskané a voda tekla z nízkých kohoutků ve stěně. Znovu se nám dostalo nevěřících pohledů. Naše průvodkyně nám posunky vysvětlila, že kýble patří pod kohoutky s horkou vodou a až budou plné, můžeme začít. Našly jsme si místo mezi matkou s dvěmi dětmi a naší průvodkyní a začly se po jejím vzoru mydlit. Pak přišlo na řadu seškrabávání nečistot a zbytku mrtvé kůže. Člověk by nevěřil, kolik nečistot se dá z povrchu těla dostat, i po několika minutách drhnutí. Celá procedura končí opětovným umytím mýdlem a vodou. Poté se sluší po sobě umýt místo, kde jste drhli, protože odtok vody v místnosti je jen na jenom místě a na zemi se tak válí zbytky kůže a dalších nečistot. Poté jsme se slušně rozloučily s ostatními ženami, které si na naší společnost už zvykly a s úsměvem nám zamávaly na rozloučenou.
Nebyla to procedura jakou jsme si představovaly, ale rozhodně v nás tato návštěva zanechala spoustu dojmů. Zjistily jsme, že hammam není jen procedúra pro turisty. Ve vesnicích jako je M´hamid, kde není tekoucí voda, je pro místní obyvatele návštěva hammam salónu opravdový rituál. Tento zážitek zkrátka odráží nás způsob cestování. Vždy se snažíme poznat místní kulturu se vším všudy, vyhýbáme se turistickým místům a když někdě cestujeme, snažíme se zapadnout mezi místní. Jak jinak nahlédnou do místních tradic, než si je zkusit na vlastní kůži. A tak by to mělo být😊
Více o Maroku se dočtete v našem Průvodci Maroko. Pokud vás zajímá, co vše jsme v Maroku viděly a kolik to stálo, čtěte 7. díl Deníku z cesty.
Další články o Maroku najdete pod štítkem Maroko.