Dovolená na Havaji: tropický ráj plný pláží a sopek

Last Updated on 08/05/2020 by Nikola Cerna

Při našem přeletu z Austrálie do Kanady jsme si zvolily dvoutýdenní přestup na Havaji.  Něco jak poslední možnost načerpat tropické slunce, než se na rok uklidíme do studené Kanady. Čeká nás dovolená na Havaji! Havajské ostrovy se skládají z 8 hlavních a další stovky menších ostrůvků. Nemáme rády shon, tak jsme si vybraly jen dva z nich, které za 2 týdny prozkoumáme – Oahu, s hlavním městem Honolulu a Havajský Big Island, s hlavním lákadlem aktivní sopkou Kilaulea. 

dovolená na havajiPrvní zastávka: Ostrov Oahu

Cesta na Havaj byla náročná. Z australského kempu jsme se musely dostat do Brisbane, z Brisbane do Sydney, a ze Sydney do Honolulu. Cestu z kempu jsme začaly v pátek v 7 hodin ráno a v Honolulu jsme přistávali v pátek v 7 hodin ráno. Jak je to možné?

Mezi Sydney a Honolulu je časový posun -20hodin. To znamená, že když cestujete na této trase, takzvaně získáte den. Pro nás to znamenalo, že jsme celý páteční den prožívaly znovu. Bylo to jako cestování časem. My jsme ten náš získaný den prožily v Honolulu na pláži a dospávaly noc strávenou v letadle. Počasí nám ale moc nevyšlo a tak jsme několikrát zmokly. Co bylo horší (a hlavní důvod spaní na pláží), neměly jsme ubytováni. Jako vždycky jsme totiž do poslední chvíle spoléhaly na Couchsurfing, a ten se nám nějak nedařilo sehnat. Už bylo odpoledne a my pořád nevěděly, kde budeme spát. Venku pršelo a všechny hostely byly buď drahé nebo plné. Už se skoro stmívalo, když na naší poslední zoufalou žádost zareagoval Greg a zachránil nás. To jsme ještě nevěděly, že Gregův malý byt budeme sdílet s jeho dalšíma čtyřma kamarádama. Ale co, darovanému gauči na zuby nehleď 🙂 Sympatičtí Američané nás nakonec vzali na párty i kempovat. Srávily jsme s nima několik dní a zase se nám potvrdilo, že spoléhat na Cousurfing se prostě vyplatí 🙂

dovolená na havaji
 

Honolulu

V Honolulu jsme kromě surfování na gauči stihly surfovat na i slavné Waikiki pláži. Pláž je obrovská a dle předpokladů hrozně turistická a přeplněná. Vlny tady však byly ideální pro naše začátečnické schopnosti a my si surfování moc užily. Taky jsme navštívily slavný Pearl Harbor. V dodnes funkční námořní základně americké armády, můžete vzdát hold padlým americkým vojákům během druhé světové války. Dostanete se na Arizona memoriál, což je vrak slavné bitevní lodi potopené spolu s více než tisícovkou námořníků během japonského útoku na Pearl Harbor v roce 1941.

Dovolená na havaji
Waikiki Beach
dovolená na havaji
Námořní základna Pearl Harbor

dovolená na havaji

 

Stairway to Heaven

Rozhodně největším zážitkem z této části ostrova pro nás byl ranní výšlap po tzv. Stairway to Heaven. Světoznámé schody jsou jednou z největších atrakcí na Oahu. Má to ale jeden háček, vstup na ně je zakázaný. Dokonce vám hrozí pokuta až $600. Schody vedou na kopec nedaleko Honolulu s krásným výhledem do okolí. Na kopec můžete vyšlapat i legálně z druhé strany a užít si tak výhled. Tato legální varianta je však delší a co si budeme povídat, zdaleka ne tak dobrodružná. Jak náš výšlap uprostřed noci probíhal si můžete přečít na našem facebooku  nebo ve článku Stairway to Heaven 2018 – návod, mapa, tipy

 
 

North Shore

Po tomto zážitku jsme se přesunuly na severní pobřeží ostrova, které slibovalo více pláží a méně města a lidí. A tak to taky bylo, North Shore je klidnější, najdete tam jak slavnou surfařskou pláž, kde se každoročně konájí světové surfařské závody, tak pláže slibujicí plavání s želvami nebo různobarevné šnorchlování. 

V této části ostrova jsme měly v plánu kempovat na pláži a usínat při západu slunce v síti, to nám bohužel každodenní večerní déšť nedovolil, a tak jsme potkaly dalšího Couchsurfera. Ten nám sice neposkytl gauč, ale dostaly jsme k dispozici zastřešenou terasu domu, kde jsme si natáhly sítě a usínaly s výhledem do zahrady za zvuku bubnujícího deště.

 
dovolená na havaji
Couchsurfing může vypadat taky takto. Když ale máte svoji sít a spacák, nic víc než střechu nepotřebujete 🙂
 

Přečtěte si také 15 věcí, co dělat na Oahu.

Týden na Oahu je za námi, ale Havaj neopouštíme, jen se přesouváme ne vedlejší ostrov – Big Island. 

Havajský Big Island

Hned po příletu jsme si šly vyzvednout náš pojízdný domov. Bez auta se na Big Islandu neobejdete, hromadná doprava tady totiž neexistuje. Pokud nejste nároční, s autem nemusíte řešit ubytování, a to byl taky náš plán. Jak jsme ale zanedlouho zjistily, ne všude je jednoduché zaparkovat a v klidu se vyspat. I přesto jsme několik nocí v autě prežily. Zbytek jsme řešily klasicky přes Couchsurfing. 

dovolená na havaji
 

Aktivní sopka

Jak bylo řečeno výše, hlavním lákadlem tohoto ostrova je sopka, konktétně to, co z ní vytéká – láva. Můžete se zde projít lávovým polem a pozorovat tekoucí lávu. Taky ale můžete přijet na ostrov a dozvědět se, že ona aktivní sopka se rozhodla chrlit lávu v neobvykle velkém množství a v neobvyklých oblastech. Což znamená, že veškerá oblast v okolí sopky je zavřená a vy lávu stejně neuvidíte. Musíte tedy hlavní cíl cesty vynechat a zaměřit se na jiné části ostrova. To jsme taky udělaly a víc času trávily na plážích, šnorchlováním, u vodopádů nebo v údolích.

Dovvolená na havaji
Aktivní sopka Kilaulea

Krajina je na tomto ostrově hodně ovlivněna právě sopkami, těch tady najdete hned pět. Mezi nimi i nejvyšší sopku světa Mauna Kea. Díky těmto sopkám, které jsou nebo v minulosti byly aktivní, je velká část ostrova zalitá lávou. Místo zelených vrcholků hor jako na jiných ostrovech, tady najdete černá lávová pole. Za zelení se musíte vydat na sever a východ ostrova. V okolí měst Waipio a Hilo taky najdete nespočet vodopádů, které můžete buď obdivovat z dálky nebo si v nich zaplavat.

 

Pláže

Pláže tady mají opravdu různorodé. Najdete zde klasické pláže s bílým pískem, pláže s černým pískem sopečného původu, nebo pláže s pískem zeleným. Různorodost najdete také pod hladinou, šnorchlování na tomto ostrově bylo asi nejlepší jaké jsme kdy zažily. Je to jako plavat v akváriu. K vidění je spousta různobarevných ryb, korálů a hlavně želv. Skoro na každé pláži můžete potkat želvy, ať už ve vodě nebo spící na pláži.

dovolená na havaji
 

Big Island má určitě svoje kouzlo. Nejvíc se nám líbilo, že místní lidé patří k těm s tradičním vyznáním, kteří žijí v souladu s přírodou a hlavně sopkami, které nadevše respektují.

Přečtěte si taky naše tipy na 11 věcí, co dělat na Big Islandu.

 

Po dvoutýdenní dovolené na tropickém Havaji se vydáváme do Kanady, kde se hodláme na několik měsíců usadit a vzpomenou si, jaké to je žít normální život pracujícího člověka. Po půl roce cestování se na to docela těšíme. A hlavně se těšíme na kanadskou přírodu a hory 🙂

 

Jak naše cesta pokračuje sledujte na facebooku a v sekci deník z cesty.

 

Další články z Havaje najdete pod štítkem Havaj.

 
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..